https://people.com/movies/angelina-jolie-urges-nato-to-target-sexual-violence-in-conflict-zones
" Angelina Jolie Urges NATO to Target Sexual Violence in Conflict Zones
"We must shine a bright line on this darkest of crimes," said NATO Secretary General, Jens Stoltenberg.
She added, “This is not only a question of protecting women; this is a question of valuing women.”
Stoltenberg confirmed the commitment of NATO to the process of protecting women in war zones outlined within Jolie’s Preventing Sexual Violence Initiative. Launched five years ago in London, the campaign now has 157 countries signed up to its protocols.

Jolie’s NATO visit is the latest stop in a whirlwind tour that has combined business with pleasure. On Tuesday, the Oscar-winner visited Paris to film a commercial on the Champs-Elysées for perfume house Guerlain, before taking all six of her children to explore the world-famous Louvre art museum.
RELATED VIDEO: Angelina Jolie Travels to Jordan with Daughters Shiloh and Zahara to Meet with Syrian Refugees
" #MeToo-aloittaja"sankari"täti maksoi ahdistelemansa 25 vuotta nuoremman alaikäisen hiljaiseksi

Risto Koivula 21.8.2018 12:40
Asia Argento Cannesin elokuvajuhlilla toukokuussa 2018. (KUVA: Valery Hache / AFP)
PATA KATTILAA SOIMAA – MUSTA KYLKI KUMMALLAKIN!
Poika oli alaikäinen…
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005796893.html?share=edc08d0fbf19ec4676c500e0b6f5f148
New York Times: #metoo-johtohahmo Asia Argento maksoi satojatuhansia dollareita häntä seksuaalisesta ahdistelusta syyttäneelle miehelle
Argento kertoi viime lokakuussa, että elokuvatuottaja Harvey Weinstein raiskasi häne
Jussi Salmela HS
Julkaistu: 20.8. 8:59 , Päivitetty: 20.8. 10:07
Italialainen näyttelijä ja ohjaaja Asia Argento maksoi viime syksynä sanomalehti The New York Timesin (NYT) mukaan 380 000 dollaria eli noin 330 000 euroa nuorelle näyttelijä-muusikolle Jimmy Bennettille, jotta tämä ei haastaisi näyttelijää oikeuteen seksuaalisesta ahdistelusta.
Lehden tietojen mukaan hyväksikäyttö tapahtui vuonna 2013. Argenton kerrotaan käyttäneen Bennettiä seksuaalisesti hyväkseen hotellihuoneessa Kaliforniassa, kun Bennett oli 17-vuotias. Argento oli tuolloin 37-vuotias. Kalifornian suojaikäraja on 18 vuotta.
New York Times sai sähköpostitse haltuunsa dokumentteja, joiden mukana on valokuva, jossa kaksikko näkyy makaamassa sängyllä. Argenton ja Bennettin tekemän sopimuksen mukaan Bennett luovutti kuvan ja sen tekijänoikeudet Argentolle.
Lehden mukaan kolme tapauksen tuntevaa henkilöä on vahvistanut dokumentit aidoiksi.
Sen mukaan maksusopimus saatiin valmiiksi viime keväänä. Argenton asianajaja Carrie Goldberg luonnehti rahoja ”avuksi Bennettille”.
Bennettin asianajajien mukaan tapaus on aiheuttanut hänelle traumoja ja haitannut hänen uraansa. New York Times ei tavoittanut kumpaakaan osapuolta kommentoimaan tapausta ennen juttunsa julkaisua.
Argento oli ensimmäisiä, jotka syyttivät tuottaja Harvey Weinsteinia seksuaalisesta ahdistelusta. Sen myötä Argentosta on tullut yksi #metoo-liikkeen näkyvimmistä hahmoista. Hän kertoi viime lokakuussa, että Harvey Weinstein raiskasi hänet vuonna 1997.
Myös Argenton puoliso, kesäkuussa kuollut huippukokki Anthony Bourdain, on ollut näkyvä #metoo-kampanjan puolestapuhuja. Hän otti asiaan kantaa useaan otteeseen Weinsteinin tapausten tultua julki.
”Tämä Weinstein-juttu on minulle erittäin henkilökohtainen – ja erittäin erittäin erittäin paljon henkilökohtaisempi ja tuskallisempi ihmisille joita rakastan ja joista välitän”, Bourdain twiittasi viime lokakuussa.
Sen jälkeen hän on muun muassa tuonut julki väitettyjä hyväksikäyttötapauksia ravintola-alalta.
Oikaisu 20.8. kello 10.00: Jutussa kirjoitettiin aiemmin virheellisesti, että sopimus estäisi Bennetiä puhumasta tapahtuneesta. Todellisuudessa sopimus estää Bennetiä haastamasta Argentoa oikeuteen ja julkaisemasta yhteiskuvaa.
t vuonna 1997. "
Argento tiesi varmasti, että Bennett on alaikäinen, koska tämä oli hänellä virallisesti töissä.
Mies kokki, TV-toimittaja Anthony Bourdain veti leukakeuinuun 18.6. 2018.
Perhe oli aika uusi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Anthony_Bourdain
Anthony Michael Bourdain (25. kesäkuuta 1956 New York City, New York, Yhdysvallat – 8. kesäkuuta 2018 Kaysersberg-Vignoble, Haut-Rhin, Alsace, Ranska) oli yhdysvaltalainen kirjailija ja kokki. Hän tuli tunnetuksi kirjoitettuaan kirjan Kitchen Confidential: mestarikokin tunnustuksia, joka julkaistiin vuonna 2000.[1] Bourdain oli myös Travel Channel -kanavalla esitettävän ruoka- ja matkustusohjelman Anthony Bourdain maailmalla juontaja.
Bourdain oli naimisissa kahdesti. [1] Hänen ensimmäinen puolisonsa vuosina 1985–2005 oli Nancy Putkoski. Vuosina 2007–2016 hän oli naimisissa Ottavia Busian kanssa, ja heillä on vuonna 2007 syntynyt tytär Ariane. [1] Vuodesta 2016 lähtien Bourdain seurusteli italialaisen näyttelijän Asia Argenton kanssa. [2]
Bourdain oli kiinnostunut alakulttuureista ja kaikista maailman keittiöistä. [3] Tammikuussa 2012 Bourdain vieraili Suomessa kuvaamassa jakson Anthony Bourdain maailmalla -televisiosarjaansa varten. [1][4]
Bourdain löydettiin kylpytakin vyöhön hirttäytyneenä 8. kesäkuuta 2018 hotellihuoneestaan Ranskassa. [5] Hän oli Ranskassa kuvaamassa sarjansa uutta jaksoa. [1] "
" Ääliömäinen, halonperkelistinen ”ahdisteluskandaaliko” kaatoi Englannin puolustusministerin?
Tämähän on suomalaisille lopulta kovin tuttua, kun esimerkiksi Halon- perkeleen pressakauden alkajaisiksi Suomen Akatemian taantumuspu- heenjohtaja vaihdettiin Halosen juoppohulluun haistapaskantieteilijään – ja ahdistelijaan – NATO-haukka Raikka Väyryseen, ja ”Akatemian” lopullinen (?) alasajo tieteellisen instituution ominaisuudessa alkoi.
…Sosiaalisessa mediassa toimittaja Hartley-Brever (polvet eivät näytä olevan kauhean pattiset) kertoo, että Fallon oli useaan kertaan laittanut kätensä hänen polvelleen.
Hän on itse ollut nyt sitä mieltä, että kohu on täysin järjetön ja turha ja ja ministerin ero sen takia mieletöntä (abdurdia).
Julia Hartley-Brewer is a journalist and radio presenter
https://yle.fi/uutiset/3-9914348
” Ahdisteluskandaalin paisuminen olisi viimeinen niitti Britannian heikolle hallitukselle
Theresa Mayllä ei ole varaa menettää kansanedustajiaan, jos hän haluaa saada tahtomalleen brexit-lainsäädännölle parlamentin hyväksynnän, kirjoittaa Ylen Lontoon-toimittaja Pasi Myöhänen.
2.11.2017 klo 22:04
Michael Fallon ilmoitti eroavansa puolustusministerin paikalta keskiviikkona.
LONTOO Pääministeri Theresa May menetti myöhään eilen yhden tärkeistä tukipilareistaan. Syytökset seksuaalisesta ahdistelusta saivat Mayn luottomiehen Michael Fallonin jättämään puolustusministerin paikkansa.
Erot eivät välttämättä jää tähän.
Konservatiivipuoluetta viime päivänä ravistellut häirintäskandaali on jatkanut paisumistaan. Sen taustalla on puolueen omien tutkijoiden kokoama lista väitetyistä ahdistelutapauksista.
Lista koottiin todennäköisesti poliitikkojen lojaaliuden varmistamiseksi, eli suomeksi sanottuna kiristystarkoituksiin. Nyt se on julkisuudessa poliittisten vastustajienkin käsissä.
[Tämä tarkoittaa, että se EI OLE NIMENOMAISESTI KONSERVATIIVIEN, vaan erityisesti NATON JA EU:N LISTA!]
Jos häirintäsyytökset johtavat kansanedustajien eroihin, Theresa Mayn hallitus on pahassa pulassa. May roikkuu kesän katastrofivaalien jälkeen vallankahvassa vain hiuskarvan varassa ilman omaa parlamenttienemmistöä.
Konservatiiveillä ei olisi varaa menettää mahdollisissa täydennysvaaleissa yhtäkään edustajapaikkaa. Puolue tarvitsee joka ikisen äänen esimerkiksi brexit-lainsäädännön läpiviemiseksi parlamentissa.
Lista herättää vakavia kysymyksiä
Vielä ei ole tarkkaa selvyyttä siitä, kuinka vakavia syytökset ovat ja onko häirinnästä todisteita. Konservatiivien kokoamalla listalla on selkeiden ahdistelusyytösten lisäksi myös silkkaa toimistojuoruilua.
Siinä mainitaan muun muassa konservatiivikansanedustajan toimistoromanssi, joka nyt on jo johtanut vakiintuneeseen julkiseen parisuhteeseen. "
"Tyyne" ennusti:
Tarja Halosen "YK-seksitehtävästä" ei seuraa Suomelle ainakaan mitään hyvää!
20.3.2012 09:48 R. Tyyne Kuusela
Halonen on nimitetty toiseksi puheenjohtajaksi Mosambikin (thabo mbekilaisen?) entisen presidentin kanssa YK:n työryhmään, jonka tehtäväksi on mainittu "kriisit ja seksulaalinen vakivalta". Työryhmä on varmaan ihan aiheellinen, mutta ainakin Halonen, jonka kaikki touhu on lopulta aina pyörinyt skitsofreenisen ja väärän "paholaisgeeniraiskaajamurhaajamiesteorian" sepittämisen ja propagoimisen ym- pärillä,on yhtä väärä valinta sellaiseen tehtävään kuin parantumaton pedofiili lastentarhanopettajaksi.
www.uusisuomi.fi/kotimaa/120977-halonen-sai-yk-homman
" Halonen sai YK-homman
Presidentti Tarja Halonen otti torstaina vastaan työn YK:n seksuaaliterveyttä edistävän työryhmän rinnakkaispuheenjohtajana.
Korkean tason työryhmän päätehtävä on seksuaali- ja lisääntymisterveyteen ja -oikeuksiin liittyvien kysymysten edistäminen poliittisella tasolla maailman laajuisesti.
Tarja Halonen jätti taakseen tasavallan presidentin tehtävät helmikuun lopussa. Tuolloin hän lupasi jatkossa keskittyä kansainvälisiin tehtäviin YK:ssa."
Täällä ensinnäkin sitä läpikotaisin falskia "teoriataustaa":
https://www.tiede.fi/keskustelu/44622/ketju/koulukiusaaminen_ja_evoluutio
Halonen maksaa "alan tutkimusta MEIDÄN RAHOISTAMME mm. nimittämällä järjettömän skitsohölynpölytoimittajan "Suomen ulkomaiseksi akateemikoksi"!
https://www.tiede.fi/keskustelu/22652/ketju/halosen_linjalla_tuposta_papoon_ja_tipoon
Hän valtasi Suomen "Akatemian" hölynpölytieteelle, mm. JUURI TÄLLE "TEORIALLE"!
" Huippumallin kohupaljastus: Madonnan ja Angelina Jolien rakastajatar samanaikaisesti
Huippumallin arki kahden supertähden rakastajattarena ei ollut hassumpaa.
Kommentit