http://science.sciencemag.org/content/336/6080/466.full
http://tyynekuusela.puheenvuoro.uusisuomi.fi/104461-ruotsin-5000-vuoden-takaiset-kuoppakeraamikot-olivat-suomalaisia
Ruotsin 5000 vuoden takaiset "kuoppakeraamikot" olivat "suomalaisia"!
N. 4000 v. e.a.a. Skandinaviaan saapui Euroopasta sen ensimmäinen maanviljeys-kutttuuri, ns. suppilopikarikulttuuri, joka ulottui laajimmillaan suurten järvien alueelle eli Tukholman korkeudelle. Ilmaston kylmettyä uudelleen tuo kulttuuri joutui väisty- mään takaisin keski-Eurooppaan, ja sen korvasi siltä kuitenkin vaikutteita ja mm. kotieläimiä kuten sian ja vuohen omaksunut metsästäjä-keräilijä-paimentolaisuuteen perustuva kuoppakeraaminen kultuuri, joka ulottui myös Suomen puolelle, tai saattoi suorastaan olla pääsiassa Suomesta peräisikin näiden uusien tietojen mukaan.
Gotlannin kalkkihaudoissa on säilynyt tämän kuopapkeraamisen kulttuurin edusta- jien luurankoja, joiden DNA:n ruotsalaiset ovat onnistuneet nyt analysoimaan, ja kuinka ollakaan: "nykysuoma- laisiahan" ne, paitsi yksi suvultaan Välimereltä tullut maanviljelijä...
Kuoppakeraamisen kulttuurin katsotaan liittyneen ns. kampakeraamiseen kulttuuriin, joka on perustellusti oletettu kiellisesti suomalaisugrilaisperäiseksi ainakin Venäjällä ja Ruotsissa. Suomessa sen sijaan eräs porukka on ollut jyrkästi tätä vastaan. Suomalainen Sarsan-Tomitsan kuttuuri (sikäli kuin tämä yhdistäminen hyväksytään) katsotaan olleen kampakeraamisen ja kuoppakeraamisen kulttuurin välinen linkki.
en.wikipedia.org/wiki/Pitted_Ware_culture
en.wikipedia.org/wiki/Pit%E2%80%93Comb_Ware_culture
encyclopedia.thefreedictionary.com/Pitted+Ware+culture
encyclopedia2.thefreedictionary.com/Finns
Mm. niistä luista käyty keskustelu on ollut "mielenkiintoista", nimenomaan Suomessa:
www.tiede.fi/keskustelut/post1155969.html#p1155969
" Ruotsalaiset iskevät koska tahansa Gotlannin kuoppakeraamikkojen geenit ja kallonmitat ja muut sellaiset tiskiin. He ovat lähinnä pikarimalja = megaliittiväen ja Suomenkin silloisten asukkaiden jälkeläisiä."
www.tiede.fi/uutiset/4676/suomalaisissa_euroopan_eniten_metsastaja_kerailija
www.sciencemag.org/content/336/6080/466
www.tiede.fi/keskustelut/historia-kulttuurit-ja-yhteiskunta-f13/lalli-ja-erik-t20237-15426.html
www.tiede.fi/keskustelut/post1420117.html#p1420117
Uudet tulokset osoittavat, ettei ole syytä epäillä kamperaamikkojen ja myös kuoppa-keraamikkojen olleen ainakin monen suomalaisen geneettisiä esi-isiä. Suppilopika-rikulttuurikaan on tuskin ollut indoeurooppalaista, vaan Skandinavian ensimmäiset indoeuroopplalaiset ovat olleet Suomesta tullutta nuorakeraamisen eli balttisukuisen vasarakirveskulttuurin väkeä, minkä jälkeen sitten myös etelästä saapui heitä, tai germaaneja.
Keskustelua:
Niin onhan tänne paljon myöhemmin jokunen ruotsinkielinenkin eksynyt. Siitäkö olet huolissasi?
Ruotsissa pohjoisimmat riimukivet on Turun korkeudella. Norjassa Trondheimin tasolla. Miksi? No kun sitä pohjoisempana ei enää asunut "ruotsalaisia" eikä "norjalaisia".
http://pohjoisenihminen.net/bjornar5.html
Siellä asui saamelaisia ja kveenejä (kainulaisia). Raja meni Hanhikiven paikkeilla vielä pitkään keskiajalla.
Ei ollut ruotsalaisia sen enempää kuin norjalaisiakaan siihen aikaan. Oli vain gööttejä ja sveoja jne. Ruotsin valta ulottui varsinaisesti vasta keskiajalla nykyiseen Pohjois-Ruotsin sisämaahan.
Ruotsin kartat piirrettiin Alankomaissa,missä Ruotsin itä- ja pohjoisrajat vedettiin suurpiirteisesti paljon kauemmaksi kuin todellinen Ruotsin valtakunta ulottui. Lähde: Fredrikssonin karttanäyttely,JKL.
Mielenkiintoista tietoa, kiitos.
Anekdoottina vaan: Gotlannin vanha, suomalaisten unohtama, suomenkielinen /itämerensuomalainen nimi on Vuojonmaa.
Vuojo,vuojas=ankka, Vuojonmaa=Ankkamaa.
Samalla tavoin ahvenanmaalaiset haluavat,etta Ahvenanmaakin nimenä unohdettaisiin?
Vuojas on edelleen ainakin pohjoissaamessa ankka.
Eräs näkemys on,että suomalaiset ovat maanviljelykseen siirtyneitä saamelaisia ja saamelaiset aitoja alkuperäisi suomalaisia,jotka säilyttivät vanhat elinkeinot keskuudessaan.
Tarkoittihan lappalainen aluperin kaikkia ei-maata viljeleviä eikä mitään etnistä ryhmää.
Todellisuudessa tuon tutkimuksen tulosten perusteella ne kuoppakeraamikot olivat lähimpänä puolalaisia ja ruotsalaisia - dataan voi tutustua täällä:
http://www.sciencemag.org/content/336/6080/466/sup...
Mutta niissä kuvaajissa on mukana vain osa kansoista, ja siinä otoksessa suomalaiset olivat lähellä.
Kansana suomalaiset ei ole sen vanhempi kuin muutkaan; kielemme on levinnyt tänne myöhään, ja geneettisesti olemme useampia kuin yksi väestö.
Ei suinkaan: indoeurooppalaisperäinen sanasto ei ole tuntematonta vaan tunnettua. Tuntematon substraattisanasto on peräisin kielistä jotka eivät olleet sukua millekään tunnetulle kielimuodolle.
Toistan: indoeurooppalaisperäinen sanasto ei ole tuntematonta vaan tunnettua. Tuntematon substraattisanasto on peräisin kielistä jotka eivät olleet sukua millekään tunnetulle kielimuodolle. Ne eivät olleet siis indoeurooppalaisiakaan kieliä.
Kuppikuntasi luulee itäbalttilaista vasakirveskieltä "kantaindoeuroopaksi". Sotavau-nukansa ei suinkaan ole puhunut kantaindoeurooppaa, vaan paljon myöhäisempiä IE-kieliä.
Ai, sinä et olekaan mikään oikea R. Tyyne Kuusela vaan R. isto Koivula...
"HÖLYNPÖLYTIEDE" ja balttipakkomielle paljastivat.
https://hameemmias.vuodatus.net/lue/2015/03/saamelaisten-historia-nakokulman-poistoja
Mielekiintoinen kirjoitus ja hyvä lainausmerkkien käyttö, sillä muinasasujamisto tuskin enää on yksi yhteen nykyisen väen kanssa.