https://areena.yle.fi/1-4479232
Trum nyökytteli.
Tähän ei ole lainkaan kiinnitetty huomiota Suomessa julkisuudessa kommenteissa, mutta jossakin muualla tuo oli jytky, esimerkiksi Unkarissa.
Oli loistoveto, että Putin veti esiin hölynpölyguru George Sorosin ja hänen tuholais-toimintansa. Siinä hän teki myös palveluksen Trumpille. Mitäen tämä sitä käyttää, jää nähtäväksi, mutta uskon parasta.
24.7.2017 kirjoittanut Risto Koivula
UNKARIN PÄÄMINISTERI VIKTOR ORBAN ON OIKEASSA: HALLITUKSILLA ON OIKEUS – JA VELVOLLISUUSKIN – KIELTÄÄ HAISTAPASKANTIEDE- ”YLIOPISTOT”!
Näin on, vaikka jotkut ”kollega”-yliopistot, joukossa ”oikeitakin”, maailmalta protestoisivat.
Hallitukset myöntävät – tai on myöntämättä – tiedeyliopiston statuksen.
Näin on niin kauan kuin YK:n tieteellisesti hallinnoimaa, tieteellisin periaattein toimivaa Maailman Tiedeakatemiaa, jolla tuollaiset ongelmat voitaisiin konsultoida ”ylöspäin”, ei ole olemassa.
Tämä johtuu siitä,että TIEDE ON MYÖS OIKEUSLÄHDE: tiede vaikuttaa tieteellisillä todistuksillaan siihen, mikä teknologia, hoito, tuomio jne. ON LAILLISTA JA MIKÄ EI.
Lainsäädäntövaltaa EI SAA LUOVUTTAA YKSITYISHENKILÖILLE TAI YKSITYISILLE YRITYKSILLE.
Juuri sitä kuitenkin ”yksityiset, mm. säätiö-yliopistot” tarkoittavat!
http://www.ts.fi/uutiset/maailma/3489264/EU+otti+ensiaskeleen+kohti+oikeustoimia+Unkaria+vastaan**
TURUN SANOMAT
Keskiviikko 26.4.2017
EU otti ensiaskeleen kohti oikeustoimia Unkaria vastaan
Pääministeri Orban puolusti linjaansa ja syytti EU:ta ennakkoluuloista
Unkarin pääministeri Viktor Orban.
Maailma STT 20:13 10
Niilo Simojoki, Anniina Luotonen
Euroopan komission ja Unkarin kiistelyssä siirryttiin keskiviikkona askel vakavampaan suuntaan.
Komissio kertoi antaneensa Unkarille virallisen ilmoituksen rikkomus-menettelyn aloittamisesta. Unkarilla on kuukausi aikaa vastata ilmoitukseen, minkä jälkeen EU päättää jatkotoimista.
Rikkomusmenettelyn aloittamisen taustalla on Unkarin lakiuudistus, joka on EU:n mukaan johtamassa Keski-Euroopan yliopiston (CEU) sulkemiseen Budapestissa. Yliopiston on perustanut unkarilais-amerikkalainen suursijoittaja George Soros. EU-komission mukaan uusi laki rikkoo sisämarkkinoiden periaatteita.
Jos Unkarin vastaus ei tyydytä, kiista on mahdollista viedä EU:n tuomioistuimeen, joka voi määrätä jäsenvaltiolle rangaistuksia.
Kiistaa tuuletettiin Euroopan parlamentissa, missä Unkarin pääministeri Viktor Orban syytti Sorosia ”hyökkäämisestä Unkaria vastaan”.
Samalla hän ihmetteli, miksi ”miljoonien eurooppalaisten elämän” keinottelullaan tu-honnutta Sorosia pidetään EU:ssa niin suuressa arvossa. Komission puheenjohtajan Jean-Claude Junckerin on määrä tavata Soros torstaina.
Orbanin mukaan uusi korkeakoululaki koskee yhtä lailla useita muita yliopistoja. Hän piti absurdeina syytteitä yhä toimivan CEU-yliopiston sulkemisesta.
– Aivan kuin jotain syytettäisiin murhasta samalla kun väitetty uhri on vielä elossa, Orban sanoi.
Komission varapuheenjohtaja Frans Timmermans kuvasi CEU-yliopistoa kruunun-jalokiveksi kommunismin jälkeisessä Euroopassa. Uhka opinahjon sulkemisesta on synnyttänyt laajoja mielenosoituksia Unkarissa.
Akateemisen vapauden lisäksi EU:ta ovat huolestuttaneet Unkarissa pyrkimykset rajoittaa kansalaisjärjestöjen ja median toimintaa.
Unkari julkisti viime kuussa kansalaiskyselyn, jossa hallitus tiedustelee unkarilaisilta, miten toimia, kun EU uhkaa maan itsenäisyyttä. Stop Bryssel -kyselyn kuusi aihe- piiriä liittyvät muun muassa laittomaan maahanmuuttoon ja oikeuteen tehdä omia päätöksiä verotuksesta.
Timmermans kävi parlamentissa läpi komission vastausta, jossa Unkarin kansalaisil-leen tarjoamia käsityksiä EU:sta kumotaan yksi toisensa jälkeen. Hän muun muassa totesi, ettei EU ole pakottamassa Unkaria päästämään maahan laittomasti tulleita siirtolaisia vaan pyytää sitä vastaanottamaan hyvin rajallisen määrä rekisteröityneitä turvapaikanhakijoita Kreikasta ja Italiasta.
– Kaikilla on oikeus omiin mielipiteisiin, mutta ei omiin tosiasioihin. Toivon Unkarin hallituksen ottavan tämän huomioon, Timmermans sanoi. ”
JUURI SIKSI, PÖLKKYPÄÄM TIMMERMANS (NOSKE…), JUURI SIKSI!
Komission varapuheenjohtaja Frans Timmermans osallistui Unkari-keskusteluun Euroopan parlamentissa.Olivier Hoslet / EPA
http://yle.fi/uutiset/3-9584050?origin=rss
Orbán puolustautui Brysselissä: ”Unkari ei ole autoritaarinen maa”
EU-komissio käynnisti rikkomusmenettelyn Unkarin viimeisen riippumattoman ylio-piston takia. Pääministeri Orbán kiisti, että hallitus olisi sulkemassa CEU-yliopistoa.
26.4.2017 klo 22:45
BRYSSEL Unkarin pääministeri Viktor Orban ei pyydellyt anteeksi linjaansa,kun hän esiintyi keskiviikkona iltapäivällä Euroopan parlamentin edessä. Keskustelussa käsi-teltiin Budapestin Central European University -yliopistoa,joka on lakkautusuhan alla hallituksen lakiuudistuksen takia.
Kymmenet tuhannet unkarilaiset ovat marssineet Budapestin kaduilla yliopiston puo-lesta. Orban kiisti, että hallituksen tarkoitus olisi sulkea yliopisto. Hän vetosi rehtorin henkilökunnalle lähettämään kirjeeseen, jonka mukaan CEU pyrkii jatkamaan toimintaansa normaalisti.
– Tämä syytös on perusteeton.Tilanne on absurdi.Kuin syytettäisiin murhasta, vaikka uhri on yhä hengissä ja voi hyvin, ja vielä osoittaa murhaajaa sormella, Orban sanoi.
Euroopan komissio ei ole uskonut Orbanin selityksiä, vaan aloitti samaan aikaan rik-komusmenettelyn Unkaria vastaan yliopistokiistan takia. Komission mukaan laki rik-koo mm. sisämarkkinalainsäädäntöä vastaan, joka takaa oikeuden tarjota vapaasti palveluita EU:ssa. Unkarilla on kuukausi aikaa vastata komission kirjelmään.
Pääministeri Orbán kiisti Ylelle, että uusi laki olisi eurooppalaisen oikeuden vastainen.
– Emme ole sitä mieltä, hän sanoi kävellessään parlamentin täysistuntoon.
Taustalla Soros-kauna
Orbánin puheista kävi selväksi hänen antipatiansa unkarilaissyntyistä sijoittajaa George Sorosia kohtaan. Sorosin Open Society -säätiö on perustanut CEU-yliopiston.
– Emme ole yhtä voimakkaita kuin Soros, joka hyökkää Unkaria vastaan, Orbán sanoi.
Moni euroedustaja muistutti puheenvuorossaan, että Orbán oli vuosia sitten saanut itsekin Sorosin säätiöltä apurahan, jonka turvin hän oli opiskellut Britanniassa Oxfordin yliopistossa.
Soros on itse Brysselissä samaan aikaan kuin Orbán. Hän tapasi EU-komission va-rapuheenjohtajan Jyrki Kataisen (kok.), ja tapaa huomenna torstaina puheenjohtaja Jean-Claude Junckerin.
Yliopistokiista ei ole ainoa asia, jossa Orbánin johtama Unkari on kulkenut EU-linjaa vastaan.Euroopan komission varapuheenjohtaja Frans Timmermans luetteli puheen- vuorossaan pitkän listan ongelmia maahanmuuttolinjauksista kansalaisjärjestöjen tilanteeseen.
Erityisen ongelmallisena hän piti Unkarin hallituksen aloittamaa Pysäyttäkää Bryssel -konsultaatiota, jossa kansalaisilta kysytään postitse kantaa EU-linjauksiin. Timmermansin mukaan suurin osa kyselyn väitteistä on vääriä.
http://mvlehti.net/2016/12/12/suomalaisten-nato-trollien-yliopisto-…
Suomalaisten Nato-trollien ”yliopisto” kaatui Pietarissa
”Pietarin eurooppalaiseen yliopistoon” liittyy useita hämäryyksiä. Tämän pikkuruisen yliopiston lisenssi on juuri peruutettu. Sinne Arja Paananen vei rahaa oman pankkiti-linsä kautta. Sanoma konsernin Säätiö ja Kone Säätiö ovat pikkuyliopiston läheiset tukijat. ....
Pietarin ”Eurooppalainen yliopisto” menetti toimilupansa
- Kirjoittanut Risto Juhani Koivula (10. joulukuu 2016, 19:00)
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201612102200038777_ul.shtml
Pietarin eurooppalainen yliopisto on venäläismedian mukaan menettänyt toimilupansa ainakin toistaiseksi.
Viranomaiset tai yliopisto eivät ole kommentoineet päätöstä.
Vedomosti-lehti siteeraa yliopiston professoria Ilja Utehinia, jonka mukaan päätös on osa trendiä, jolla pienet etenkin yksityiset korkeakoulut pyritään sulkemaan. Niille esitetään vaatimuksia, jotka ovat toisinaan jopa ristiriitaisia eivätkä ole kytköksissä opetuksen sisältöön.
Yliopistoon tehtiin keväällä viranomaistarkastus, jonka jälkeen yliopisto menetti oikeuden myöntää virallisia tutkintotodistuksia.
Suomessa asiasta uutisoi Helsingin Sanomat. Sen mukaan Helsingin Sanomain Säätiö on tänä syksynä aloittanut yhteistyön yliopiston kanssa. Yliopistolla on HS:n mukaan yhteistyötä myös muun muassa Helsingin yliopiston kanssa.
STT ”
Sulkeminen ei ollut ensimmäinen kerta, mutta nyt meni toimilupakin:
http://blogs.helsinki.fi/t-retki/2008/03/04/pietarin-eurooppalainen…
Erkon ja Koneen säätiöiden rahoittamilla ”tutkimuksilla” alkaa olla sellainen maine sivistyneessä maailmassa, että se on lappu luukulle tiedeyliopistoille, jos niiden kanssa diiliä tekee…
Hesarin hölynpölyä…
Venäjän parhaimpiin lukeutuva yliopisto yritetään sulkea kaikin keinoin Pietarissa – häädön syyksi esitetty muun muassa väärin vaihdettuja ikkunoita
Venäjällä ihmetellään, johtuvatko arvostetun yliopiston ongelmat keskiportaan virkamiesten laintulkinnoista vai korkeamman tason poliittisesta päätöksestä.
Pietari
Pietarin eurooppalaisen yliopiston perustajiin kuuluva professori Nikolai Vahtin levittää kätensä ja pudistelee päätään.
”En ymmärrä tätä. Tämä kuulostaa niin absurdilta”, hän sanoo.
Venäjän opetusministeriön tammikuisessa vertailussa Pietarin eurooppalainen yliopisto on jälleen yksi maan parhaista korkeakouluista.Siksi ministeriö käyttää sen opettajia komiteoissaan.Silti saman ministeriön alainen opintotarkastusviranomainen on yrittänyt jo kuukausia viedä siltä toimiluvan.
Opintotarkastusviranomaisen mukaan yliopisto rikkoo korkeakouluille asetettuja vaa-timuksia. Sen mukaan opettajien pätevyyttä ei esimerkiksi mitata riittävän usein eikä valtio-opin ja sosiologian opettajista tarpeeksi moni tee alansa käytännön töitä.
”Ministeriöllä ei ole ollut mitään ongelmia yliopiston opetuksen tason suhteen”, Vahtin lisää.
Professori Nikolai Vahtin on yksi yliopiston perustajista. (KUVA: Sergei Gratšev)
Tilanne on valtiotieteisiin ja humanistisiin aloihin keskittyvän yliopiston kannalta vakava. Venäjän menestyksekkäin yksityinen yliopisto taistelee nyt tosissaan tulevai-suutensa ja olemassaolonsa puolesta. Tilanne on sen verran herkkä, että Vahtin huomauttaa puhuvansa yksityishenkilönä.
Tässä kuussa yliopisto hävisi moskovalaisessa oikeudessa haasteensa pysyvän toi-milupansa takaisin saamiseksi. Opetustarkastusviranomai- nen vei sen joulukuussa, mutta tuolloin oikeus antoi heti väliaikaisen toimiluvan käynnissä olevien oikeuspro-sessien loppuun. Yliopisto on valittamassa moskovalaisoikeuden päätöksestä, joten prosessi jatkuu.
Moskovan opintotarkastusviranomaisen lisäksi yliopisto on saanut vastaansa myös Pietarin kaupungin, joka yrittää häätää yliopiston tiloistaan kesken vuokrasopimuksen. Tästä aletaan käydä oikeutta maaliskuussa.
Yliopisto sijaitsee Pietarin keskustassa marmoripalatsissa, joka on rakennettu 1700-luvulla. Yliopisto mahtuu pienehköön palatsiin, koska siinä voi suorittaa vain jatkotutkintoja. Opiskelijoita on siksi vain parisataa.
***
Kuppakin lähtee Töölöstä ja Soroskin lähtee Unkarista…
https://www.suomenmaa.fi/arkisto/ulkomaat/silmatikuksi-joutunut-sorosin-saatio-vetaytyy-unkarista/
Silmätikuksi joutunut Sorosin säätiö vetäytyy Unkarista
AFP / STT15.5.2018 12:56
Muokattu
15.5.2018 13:09
Unkari Amerikkalais-unkarilaisen suursijoittaja George Sorosin säätiö on lakkauttaa toimintonsa Unkarissa ja siirtää ne Saksaan. Säätiö ilmoittaa joutuneensa jättämään Unkarin, koska pääministeri Viktor Orbanin hallituksen sortopolitiikka tekee toiminnan Unkarissa mahdottomaksi.
Orbanin hallitus on nostanut Sorosin ja Open Society -säätiön silmätikukseen. Säätiötä syytetään maahanmuuttajien järjestämisestä Unkariin, ja maassa valmistellaan lakeja, joilla pyritään vaikeuttamaan sen toimintaa.
Säätiö ilmoittaa tiedotteessaan aikovansa edelleen jatkaa työtä Unkarissa ja tukea kulttuuria, sananvapautta, avoimuutta ja koulutusta.
– Unkarin hallitus on halventanut ja vääristellyt työtämme ja tukahduttanut kansalaisyhteiskuntaa poliittisin perustein tavalla, jolla ei ole vastinetta Euroopan unionin historiassa, sanoi Sorosin säätiöiden puheenjohtaja Patrick Gaspard.
Gaspardin mukaan säätiön toimintaa ja henkilökuntaa on mahdotonta enää suojata hallituksen mielivallalta. Open Society -säätiöllä on Budapestissa yli sadan hengen henkilöstö, joista yli puolet on unkarilaisia.
Stop Soros -lakeihin sisältyy määräys,että mikään järjestö ei saa neuvoa tai edustaa turvapaikanhakijoita ilman hallituksen myöntämää lupaa. Hallitus on Sorosin säätiön mukaan antanut ymmärtää, että uusilla laeilla pyritään estämään Open Society -säätiön sekä unkarilaisten ihmisoikeusjärjestöjen toimintaa.
Unkarin hallitus on käyttänyt yli sata miljoonaa euroa kampanjaan Sorosin ja säätiön mustamaalaamiseksi.
Orban voitti viime kuussa parlamenttivaalit ja vankisti entisestään enemmistöään. Hän ilmoitti äskettäin, että ”Stop Soros” -lait olivat vaalien keskeisin kysymys ja että ne tuodaan parlamentin käsittelyyn lähiviikkoina. ”
***
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009399088.html
" Suursijoittaja George Soros: Ukrainan keväinen vastahyökkäys saattaisi sinetöidä Venäjän ”kohtalon”
Soros näkee, että Venäjän tappio Ukrainassa olisi erityisen paha paikka Kiinan presidentti Xi Jinpingille. Suursijoittajan suurin huoli ei kuitenkaan koskenut sotia.
Amerikkalainen suursijoittaja George Soros arvioi, että Ukrainan voitto sodassa joh-taisi Venäjän ”imperiumin hajoamiseen”. Soroksen mukaan tämä olisi suuri harppaus parempaan suuntaan Euroopassa ja muualla maailmassa, kun suurvalta ei uhkaisi niiden turvallisuutta.
Hän jakoi näkemyksensä torstaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa Saksassa.
– Entisen neuvostoimperiumin maat tuskin malttavat odottaa venäläisten häviötä Uk-rainassa, koska ne haluavat vahvistaa omaa itsenäisyyttään. Ukrainan voitto johtaisi Venäjän imperiumin hajoamiseen. Näin se ei enää uhkaisi Eurooppaa ja muuta maailmaa. Se olisi suuri harppaus parempaan suuntaan, hän lausui.
Soros arvioi, että Ukrainan armeijan saatua käyttöönsä luvatut aseet länneltä, se voisi keväällä aloittaa mahdollisen vastahyökkäyksen. Tämä vastahyökkäys voisi hänen mukaansa määrittää Venäjän laajamittaisen hyökkäyssodan ”kohtalon”.
Läntisten tiedustelutietojen mukaan Venäjä on viime aikoina hyökännyt aggressiivi-sesti Donetskin ja Luhanskin alueella. Soros on huomannut, että Venäjä hyödyntää numeerista ylivoimaa erityisesti yrittäessään piirittää Bahmutin kaupunkia, mutta sen onnistuminen on hänen mukaansa epätodennäköistä.
Soroksen mukaan Venäjän hajoaminen toisi valtavan helpotuksen avoimille, yksilön-vapautta vaaliville yhteiskunnille. Vastaavasti se loisi ”suuria ongelmia” suljetuille yhteiskunnille, jossa yksilön tulisi vaalia valtion etua.
– Ukrainassa on käynnissä aito sota, joka on muuttanut kaiken, Soros lausui.
Hän näkee, että Venäjän tappiossa ilmeinen häviäjä olisi Kiinaa johtava Xi Jinping, joka on keskittänyt hallituskaudellaan rajusti valtaa itselleen.

Venäjän tappiossa ilmeinen häviäjä olisi Kiinaa johtava Xi Jinping, arvioi George Soros.
– Hänen läheinen yhteistyönsä [Venäjän presidentti] Vladimir Putinin kanssa muut-tuisi hänelle haitalliseksi. Kiinassa saattaa kuitenkin jo kyteä vallankumous, Soros arvioi.
– Suurin osa Xin ongelmista on itseaiheutettuja. Hän aloitti talouden huonon hoita-misen heti kautensa alussa tehdessään kaikkensa kumotakseen Deng Xiaopingin reformistiset saavutukset.
– Nykyhetkellä käytännössä kaikki ilmastonmuutoksen torjunnan keinot keskittyvät hillintään ja sopeutumiseen. Molemmat ovat välttämättömiä, mutteivät riitä.
– Ilmastojärjestelmä on hajonnut, ja se on korjattava. Tämä on tärkein viesti, jonka haluan tänä iltana teille välittää.
1990-luvulla Soros tuli tunnetuksi ”miehenä, joka mursi Englannin pankin”, kun hän myi yli 10 miljardin dollarin arvosta puntia arvioituaan punnan arvon heikkenevän. Hän veti mukaansa myös muita suursijoittajia.Soros ansaitsi tämän tapahtumaketjun vaikutuksesta yli miljardi Yhdysvaltain dollaria. "
***
Miten miljardööri Sorosin propagandakoneisto on korruptoinut tiedotusvälineet
Julkaistu 18.02.2023 16:09, 1294 lukukertaa, 3 kommenttia
Newsbusterin tutkimuksen mukaan globalismin agendoja hallitseva miljardöö-ri George Soros sponsoroi vuosittain satoja media-, humanitaarisia ja sosiaa-lista oikeudenmukaisuutta edistäviä järjestöjä,mikä antaa hänelle "massiivisen vallan kansainväliseen politiikkaan liittyvässä tiedottamisessa" sekä kyvyn "muokata yleistä mielipidettä käytännössä jokaisella mantereella ja monilla kielillä". Tämä osoittaa, kuinka paljon Sorosin propagandakoneisto on korruptoinut mediaa.
Yhdysvaltalaisen Newsbustersin uudessa tutkimuksessa (PDF lähteessä) on paljas-tunut massiivinen media- ja aktivistijärjestöjen verkosto, joka saa vuosittain miljoo-nien dollarien rahoitusta miljardööri George Sorosilta. Julkaisu kuvailee itseään verkkosivuillaan ”nopean reagoinnin välineeksi, joka dokumentoi, paljastaa ja neutralisoi tiedotusvälineiden liberaalia puolueellisuutta”.
Unkarilaisen suurpäämiehen valtava maailmanlaajuinen vaikutus on hyvin tiedossa, ja Soros itse on usein tunnustanut sen, muun muassa kehuskellessaan työstään Ukrainassa. Vuonna 2014 Yhdysvaltojen järjestämän Maidanin vallankaappauksen aikana Soros tunnusti avoimesti roolinsa sen edistämisessä sanomalla:
”Perustin säätiön Ukrainaan ennen kuin Ukraina itsenäistyi Venäjästä. Säätiö on toiminut siitä lähtien. Ja sillä on ollut tärkeä rooli tapahtumissa nykyään.”
Historian kaari ”ei seuraa omaa rataansa [ja] sitä on taivutettava”, Soros sanoi New York Timesin yksityiskohtaisessa haastattelussa lokakuussa 2019; hän lisäsi, että hän oli ”sitoutunut siihen, että sitä yritetään taivuttaa oikeaan suuntaan”.
Newsbusterin tutkimuksen mukaan Soros sponsoroi vuosittain satoja media-, huma-nitaarisia ja sosiaalista oikeudenmukaisuutta edistäviä järjestöjä, mikä antaa hänelle ”massiivisen vallan kansainvälisen politiikan tiedottamiseen” ja kyvyn ”muokata yleistä mielipidettä käytännössä jokaisella mantereella ja monilla kielillä”.
Kuka saa rahat?
Project Syndicate on Newsbustersin mukaan suurin unkarilaisrahoitteinen virheelli-sen tiedon levittäjä. Se mainostaa itseään ”maailman mielipidesivuksi” ja väittää, että sillä on ”maailmanlaajuinen yleisö”, johon kuuluu ”yli 140 valtionpäämiestä” sekä ”tunnettuja poliitikkoja, poliittisia päättäjiä, tutkijoita, yritysjohtajia ja kansalaisaktivis-teja kuudesta maanosasta”. Hän rahoitti julkaisua vähintään 1,5 miljoonalla dollarilla vuosina 2016 - 2020. Tänä aikana se ajoi tarmokkaasti maailmanlaajuista ilmastosulkua, aborttia ja Israelin arvostelua.
Poynter Institute, jonka Newsbusters tuomitsee ”maailmanlaajuiseksi Sorosin tuke-maksi totuusministeriöksi”, on niin ikään tämän listan kärjessä. Samana ajanjaksona se sai 492 000 dollaria. Tämän rahoituksen avulla Poynter pystyi tukemaan kansain-välistä faktantarkastusverkostoaan, joka yhdistää 100 väitettyä ”faktantarkastajaa”.
Verkosto, joka tekee aggressiivista yhteistyötä merkittävien sosiaalisen median alustojen kanssa edistääkseen toimintaansa ja johon kuuluu myös kiistelty PolitiFact, sensuroi vaihtoehtoisia näkökulmia ja näkemyksiä.
Newsbustersin mukaan nämä hankkeet eivät itse asiassa tee juuri muuta kuin sensuroivat ihmisten näkemyksiä esimerkiksi abortista, transsukupuolisuudesta ja COVID-19:stä. Artikkelissa todetaan myös, että merkittävien akateemisten tutkimus-ten mukaan faktantarkistus ei pysäytä harhaanjohtavan aineiston leviämistä verkossa, mikä herättää huolta siitä, miksi niin monet yritykset ja varakkaat ihmiset ylipäätään sijoittavat niin paljon rahaa näihin organisaatioihin.
Vuosina 2016-2020 myös Yhdistyneessä kuningaskunnassa toimiva openDemocra-cy ansaitsi 1 633 457 dollaria. Verkkosivustolla on vuosittain yli 11 miljoonaa katselu-kertaa, se julkaisee useilla kielillä ja sen sisältöä on julkaistu lukuisissa sanoma- ja aikakauslehdissä eri puolilla maailmaa.
Soros ei kuitenkaan tue vain sisällöntuottajia.Hänen säätiönsä tukee monenlaisia yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden puolestapuhujia,joista monet saavat vaiku- tusvaltaa tiedotusvälineissä ja verkossa. Esimerkiksi heinäkuussa 2021 hän lupasi lahjoittaa 100 miljoonaa dollaria radikaalille feminismille seuraavien viiden vuoden aikana.
Rahaa saavat järjestöt varmistavat merkittävää uutisointia tapahtumille ja toiminnoil-le,joita ne suunnittelevat rahoillaan,ja muokkaavat samalla yleistä mielipidettä. Soros on tehnyt selväksi, että hän haluaa lisätä naisten, transsukupuolisten henkilöiden ja sukupuoleltaan poikkeaviksi identifioituvien henkilöiden edustusta politiikan ja hallinnon johtotehtävissä.
Huolimatta siitä, että suurpäämiehen säätiöt, verkosto ja yksittäiset lahjoitukset saattavat vaikuttaa kokonsa perusteella merkityksettömiltä, koko lähes 300 järjestön verkoston taloudellinen tuki on erittäin merkittävä.
Miljardööri George Soros osallistuu keskusteluun kauppaministeri Penny Pritzkerin ja Tunisian presidentin Beji Caid Essebsin sekä amerikkalaisten yritysjohtajien ryhmän kanssa Blair Housessa 20. toukokuuta 2015 Washingtonissa.
Miten tämä propagandaverkosto toimii?
Newsbustersin raportissa annetaan lukuisia esimerkkejä siitä,miten nämä muka riippumattomat uutisorganisaatiot paitsi tuottavat Yhdysvaltain hallituksen kantoja tukevia juttuja, myös vaikuttavat Valkoisen talon virkamiesten sanoihin ja politiikkaan sekä levittävät usein virheellistä tietoa.
Bidenin hallinto julisti vuoden 2022 puolivälissä, että kansakunta ei itse asiassa ole taantumassa, vaikka sen talouskasvu on ollut negatiivista kahtena peräkkäisenä vuosineljänneksenä, mikä on taantuman tarkka määritelmä.
Tämän lausunnon jälkeen Harvardin taloustieteilijä Jeffrey Frankel kirjoitti Project Syndicate -lehden kirjoituksen, jossa hän väitti, että vaikka viralliset arviot osoittivat kahden neljänneksen negatiivista BKT:tä, ”se ei välttämättä tarkoita, että Yhdysvallat on ajautunut taantumaan”. Soros-yhtiöön kytköksissä oleva Politifact julkaisi sitten ”faktantarkistuksen”, jossa todettiin,että Bidenin hallinto ei ollut muuttanut taantuman määritelmää muutama päivä sen jälkeen, kun Valkoinen talo oli kiistänyt Yhdysvaltojen olevan taantumassa.
Newsbusters konsultoi artikkelissaan Matt Palumboa, joka on kirjoittanut kirjan The Man Behind the Curtain: Inside the Secret Network of George Soros. Hän väitti, että ”suodattimen asettaminen sille,mitä voimme nähdä” suuren yleisön keskuudessa, on ”yksi suurimmista seurauksista” Sorosin sponsoroinnin ja suurten tiedotusvälineiden tehokkaan hallinnan seurauksena.
Hän vaikuttaa toimittajiin arvostetuissa länsimaisissa sanomalehdissä, kuten New York Timesissa, Washington Postissa, CBS:ssä, CNN:ssä ja ABC:ssä, sekä pienemmissä uutisyhtiöissä.
Keskusteluista tietävän lähteen mukaan Koch ja Sorosin toimihenkilöt järjestivät sa-laisen kokouksen, jossa suunniteltiin Iranin ydinsopimuksen elvyttämistä. Newsbus-tersin artikkelissa lueteltu Sorosin omaisuus,jota Palumbo puolsi,auttaa suojelemaan häntä tutkimuksilta, ”koska toimittajat näkevät hänet liittolaisena, eivät tutkinnan kohteena”.
Hänen mukaansa Soros ”voi vaikutusvaltansa ansiosta luoda minkä tahansa vaiku-telman” mistä tahansa aiheesta, mukaan lukien valheellinen väite, että kaikki häntä kohtaan esitetty kritiikki on antisemitismiä.
”Jos hänestä joskus uutisoidaan negatiivisesti, se kehystetään niin, että hänen ar-vostelijansa ovat pahoja tyyppejä, jotka eivät huomaa….mutta koska se on heille vasemmistolle sopivaa, he voivat tehdä niin, ja tiedotusvälineet myötäilevät sitä”, Palumbo selitti.
George Soros Pariisissa, Ranskassa 12. toukokuuta 1993.
Sorosin uusin hanke
Taloustieteilijä Marianna Mazzucato julkaisi mielipidekirjoituksen vuonna 2020 Pro-ject Syndicate -lehdessä. Hänen mukaansa maailman pitäisi testata ”ilmastosulkua”, aivan uutta ja todistamatonta tieteellistä ideaa, ilmaston lämpenemisen pysäyttämi-seksi, jos maapallon väestö ei olisi valmis hyväksymään ”vihreää taloudellista muu-tosta”, jolla on aidosti mullistavia vaikutuksia ihmisoikeuksiin ja kansalaisten jokapäi-väiseen elämään. Väitettiin, että hallituksen toimet COVID-19-pandemiaan osoittivat niiden toimivuuden.
”Maailma lähestyy ilmastonmuutoksen käännekohtaa, jolloin sivilisaation tulevai-suuden suojeleminen edellyttää dramaattisia toimia.Lähitulevaisuudessa maailma saattaa joutua turvautumaan jälleen sulkutoimiin - tällä kertaa ilmastohätätilan-teen ratkaisemiseksi”, vaati Mazzucato, jonka tutkimusta rahoitti kukapas muu kuin itse Soros.
COVID-19-pandemia oli Sorosin mukaan ”vallankumouksellinen hetki,jolloin mahdol- lisuuksien kirjo on paljon suurempi kuin normaaliaikoina”,ja ”se,mikä normaaliaikoina on käsittämätöntä, ei ole vain mahdollista, vaan se todella tapahtuu”, koska ”ihmiset ovat hämmentyneitä ja peloissaan”, hän sanoi italialaiselle La Repubblica -sanomalehdelle samana vuonna.
UMV/UVM, 18.2.2023
Lähde: The Great Game India "
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009427753.html






Kommentit