YLE:n käyttämä ”tietotoimista” Syrian Observatory for Human Rights EI OLE ”YK-JÄRJESTÖ”, kuten YLE VALEHTELEE, vaan Brtianniassa (UK) rekisteröity ja sieltä käsin toimiva ”kansalaisjärjestö”, Syyrian oppositon infsoturi!
Arabic: المرصد السوري لحقوق الإنسان | |
![]()
The logo of the Syrian Observatory for Human Rights
|
|
Founded | May 2006 |
---|---|
Founder | Osama Suleiman (Rami Abdulrahman) |
Type | NGO |
Legal status | Non profit |
Focus | Human rights activism |
Location | |
Official language
|
Arabic, English |
Owner | Osama Suleiman (Rami Abdulrahman) |
Staff
|
One man (Osama Suleiman)[1][2] |
Website | www.syriahr.com/e |
The Syrian Observatory for Human Rights (also known as SOHR; Arabic: المرصد السوري لحقوق الإنسان), founded in May 2006, is a UK-based information office whose stated aim is to document alleged human rights abuses in Syria; it has focused since 2011 on the Syrian Civil War. It is frequently quoted by major Western news media, such as Voice of America, Reuters, BBC, CNN and National Public Radio, since the beginning of the uprising about daily numbers of deaths from all sides in the conflict [3][4] and civilians killed in airstrikes in Syria.[5] SOHR has been described as being ”pro-opposition” [6][7][8][9] and anti-Assad. [10][11]
Syyrian hallitus jakurdit eivät voi infosodan ja ihmiskilpåien aikakaudella tietää, mikä sotatoimialueelle lykätty kontti on sairaalakontti, mikä taas taistelukaasukontti, ja mikä ehkä todellakin vaikka YK:n ruokakontti…
https://yle.fi/uutiset/3-10085017
YK: Kuutta sairaalaa pommitettu kahdessa päivässä Syyrian Ghoutassa
Sairaaloista kolme tuhoutui käyttökelvottomaksi.

Tyttö loukkaantuneen veljensa vieressä, joka on saamassa ensiapua sairaalassa pommitusten jälkeen Doumanin kaupungissa, Itä-Ghoutassa.
Kuutta sairaalaa on pommitettu kahden viime päivän aikana syyrialaisten kapinallisten hallussa olevassa Itä-Ghoutassa. YK vahvisti asian.
[Paskat vahvistanut: se oli tämä ”UK” (SOHR) eikä YK!!!]
Sairaaloista kolme tuhoutui käyttökelvottomaksi ja useita ihmisiä kuoli.
Lääkinnällistä avustustyötä Syyriassa tekevä järjestö SAMS kertoi myös Itä-Ghoutan keskeisen sairaalan joutuneen kahdesti hyökkäyksen kohteeksi Arbinissa. Hyökkäyksen jälkeen sairaala ei pysty enää toimimaan.
Syyrian hallitus on piirittänyt Itä-Ghoutaa vuodesta 2013 lähtien. Alueelle on tehty useita pommituksia. Elokuussa 2013 siellä tehtiin sariini-isku,joka tappoi satoja ihmi-siä. Syrian Observatory for Human Rights -järjestön mukaan Arbinin sairaala joutui venäläisten ilmaiskun kohteeksi.
[Se oli ISISin taistelukaasukontti, johon osui hallituksen kranaatti. Samaa Saddamin kaasua tasan oli viime vuonna vastaavanlaisessa tilateessa.
Vuonna 2013 AL-Qaidan/ISISin eliittijokko Al-Nusran rintama oli vielä osa ”virallista oppositiota” ja sai lä’nnen ittavaa sotilasapua!
https://www.pirkanblogit.fi/2018/risto_koivula/nyt-se-syyrian-kaasuttaja-selvisi/
YK:n lastenjärjestö Unicefin mukaan akuutista aliravitsemuksesta kärsi marraskuussa vajaa 12 prosenttia alle viisivuotiaista lapsista.
Syrian Observatory for Human Rights-järjestön mukaan maanantain ja tiistain aikana lähes 200 ihmistä kuoli ja yli 800 haavoittui iskuissa Itä-Ghoutaan lähellä Damaskosta.
Unicefin mukaan kuolleista lähes 60 oli lapsia.
Lue lisää:
https://yle.fi/uutiset/3-10083473
” Isä puhkeaa kyyneliin nähdessään vauvansa ruumiin, toinen lyö itseään otsaan löytäessään kaksi lastaan kuolleina. Viisi holtittomasti itkevää tomun peittämää lasta tuodaan paikalle.
Muun muassa tällaisista näkymistä raprotoitiin Itä-Ghoutan kapinallisalueen sairaalassa, kun Syyrian hallituksen pommikoneet olivat rusikoineet aluetta tiistaina.
Lähes 200 ihmistä kuoli ja yli 800 haavoittui iskuissa pelkästään maanantaina ja tiistaiaamuna, kertoi Syyrian sisällissotaa tarkkaileva järjestö Syrian Observatory for Human Rights. Joukossa on paljon lapsia.
Pommitusten tuho oli niin suurta, että se sai YK:n lastenjärjestön Unicefin sanatto-maksi. Unicef antoi lausunnokseen tyhjäksi jätetyn paperiarkin, jonka alaviitteessä se totesi, etteivät sanat riitä kuvaamaan lasten kärsimystä ja järjestön tyrmistystä. ”
Tuollainen jälkimmäinen EI OLE MIKÄÄN IMEKSI YK:N NIMISSÄ, vaikka on sen alajärjetö muissa asioissa!
Lähteet: AFP, STT, Yle
Syyrian hallituksen joukkoja saapui kurdien tueksi Afriniin – Mediat: Turkki tulitti
Turkki yrittää ajaa kurdit Pohjois-Syyrian Afrinista. Nyt Syyrian hallitus näyttää asettuvan kurdien avuksi.
20.2.2018 klo 17:50päivitetty 20.2.2018 klo 19:12
YHdestä ja samasta pojasta kaikki kuvat…
https://yle.fi/uutiset/3-10083211
Lääkäreiden hätähuuto Syyriasta: Tilanne Ghoutassa on Aleppon piiritystäkin pahempi painajainen
Arviolta 100 siviiliä, joista osa lapsia, on kuollut ja viisi sairaalaa jouduttu sulkemaan vuorokauden aikana, kun Syyrian hallitus liittolaisineen aloitti suurhyökkäyksen itäisen Ghoutan alueelle.

Loukkaantuneita lapsia hoidettiin sairaalassa kapinallisten valtaamassa itäisessä Ghoutassa. Arviolta 100 ihmistä kuoli hallituksen raskaissa pommituksissa maanantain aikana.
– Tilanne on lähdössä käsistä. Asukkailla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin suojautua kellareihin ja maanalaisiin säiliöihin lastensa kanssa.
Brittiläisen tarkkailujärjestön mukaan kuolleiden joukossa on 18 lasta. Syrian Obser-vatory for Human Rights -järjestön mukaan maanantain ilmaiskuissa, sekä ohjus- ja kranaatti-iskuissa loukkaantui yli 300 ihmistä.
***
Näytä aiemmat lainaukset (1)
YK ei ole tuominnut Irania eikä Suleimania terroristeiksi.
ISIS syntyi mitä todennäköisimmin US-hyökkäyksen seurauksena Irakiin 2003. Tuolloin US välillisesti eliminoi Irakin sinällään laillisen johtajan - Saddam Husseinin. Näin Husseinin hyvin ylläpitämä vankka armeija ja sen johtajat jäivät "heitteille" ja virattomiksi - ei osattu nähdä toimettomuuden aiheuttamaa tapahtumasarjaa, josta ISIS sai syntysanansa.
Näin voimme todeta Yhdysvaltojen itse osaltansa synnyttäneen ISIS-terrorijär-jestön, jota vastaan oli sitten taisteltava mitä moninaisimmin keinoin - muun muassa kurdien avulla Syyriassa. Molempiin maihin, niin Irakiin kuin Syyriaan US hyökkäsi ilman mitään kansainvälisen yhteisön lupaa ja mandaattia. Syy-rian pakolaisaallot ovat täällä EU-Euroopassa hyvin hankalaksi koettu ilmiö.
Saddamin teloituksen jälkeen Irak vaipui kaaokseen ja oli US-miehityksessä yli 10 vuotta. Nyt uudestaan Irak on vaipumassa mielenosoitusten ja mellakoiden osalta kaaokseen, ei ole jäljellä Saddamin kovaa kuria ja järjestyksen ylläpitoa.
Seuraavana oli vuorossa Libya vuonna 2011, jonne USAF hyökkäsi raskain ilmapommituksin; täyttä US-motiivia hyökkäykselle ei ole, ainakaan läntisessä laatumediassa esitetty.Se tiedetään,että Suomen silloinen ulkoministeri, kokoo-muslainen Alexander Stubb haikaili Suomen ilmavoimien Hornettien lähettämi-sestä Libyan taivaalle ja sekin tiedetään, että US invaasio Libyaan välillisesti eliminoi Libyan laillisen ja itsevaltaisen johtajan Muammar Gaddafin. Tämän järjestyksen ylläpitäjän teloitus ajoi myös Libyan kaaokseen ja nykyään pakolaisaaltojen erääksi lähtömaaksi - kohden EU-Eurooppaa.
Vuonna 2013 US CIA aloitti salaisen Syyrian laittomien kapinallisten aseistami-sen ja samalla tuolloinen US-presidentti Barack Obama antoi ohjeet Libyan laillisen johtajan Bashar al-Assadin eliminoimiseksi Libyan johtajuudesta. Myö-hemmin uusi US-presidentti Donald Trump peruutti CIA-aseistamisohjelman ja myös al-Assadin eliminoimistavoitteen.Venäjä oli tullut kutsutusti mukaan vuon-na 2015. US on edelleen Syyriassa - ja ilman mitään kansainvälisen yhteisön lupaa tai mandaattia.
US erikoisjoukot kävivät tappamassa al-Qaidan johtajan Osama bin Ladenin, koska hänen tiedettiin olleen osallisena 9/11-terrori-iskussa. Al-Qaida on osoit-tanut nyt heräämisen merkkejä ja sen yksi koti - Afganistan on edelleen sisäi-sen väkivallan kourissa ja US sen alueella sotakoneineen vieläpä niin,että "krii-sinhallinnan" muuttuessa Nato-operaatioksi on siellä mukana myös suomalai-set sotilaat - konfliktin osapuolena! Afganistanin toinen ulkoinen sota on US' n osalta kestänyt jo pidempään kuin kuuluisa tv-sota Vietnam, josta US vetäytyi kansakuntansa vaateesta - turhana sotana, joka otti yli miljoonalta hengen, joukossa 50 000 amerikkalaista sotilasta.
Nyt läntinen media väittää, että US kävi tappamassa Trumpin salaisesta käs-kystä myös ISIS-johtajan - mystisen Abu Bakr al-Baghdadin. ISIS on henkito-reissaan - järjestäytyneenä ja vankileireillä muun muassa kymmenkunnan suo-malaisen kanssa,joille on syntynyt kolmisenkymmentä lasta. Nyt jää nähtäväksi miten totuudenmukainen tuo al-Baghdadin tappo on. Osamankin osalta kerrot-tiin vain, että ruumiin tuhkat siroteltiin mereen tuntemattomaan paikkaan - US-lentotukialukselta. Venäjäkin kertoi, että al-Baghdadi olisi jo aiemmin tapettu?
Millaisia seurauksia kostonkierteenä voi syntyä näistä terroristien tappajaisista ? Sille me emme mahda mitään, että niin bin Ladenilla kuin al-Baghdadilla on myös kannattajansa. Olisiko tässä syytä perehtyä nyt tarkoin syyn ja seurauksen lakeihin ja tutkia miksi al-Qaida ja ISIS-syntyivät ja mikä on niiden todellinen tavoite ja miksi?
...
9274
Pelkkää propagandaa, vääristelyä ja trollausta.
Oikaistaanpa valheita:
- Saddamin kuolemantuomion luki Irakin korkein oikeus. Yhdysvallat ei liittynyt asiaan välillisesti tai välittömästi-
Valetta. Kyseessä oli laittoman miehittäjän asettama laiton "valtioerikoistuomioistuin".
Saddam olisi voitu tuomita aivan laillisesti bagdadilaisessa raastuvanoikeudessa Ira-kin "vanhan" lain mukaan kuolemaan jatketusta murhasta. Tämä olisi kuitenkin ollut kriminaalirikos- eikä valtiorikostuomio - eikä sitä olisi voitu käyttää keppihevosena Saddamin tekemien kaupallisten ja teknologisten valtiosopimusten mitätöimiseksi, esimerkiksi Ranskan kanssa öljynporauksista.Jos Saddam olisi istutettu linnaan elinkautiselle, hänet olisi myöhemmin voitu tuomita kuitenkin vielä kansainvälisestä rikoksesta joukkomurhasta Halabjassa Irakin Kuristanissa, mutta USA:lla oli tulipalo-kiire kaapata luonnonresurssit - joiden perässä se varsinaisesti viime kädessä olikin liikkeellä.
- ISIS syntyi jo 90-luvun lopulla Jordaniassa
ISIS syntyi yhdistymällä useista sunnilaisista jihadistiorganisaatioista, joista tärkim-mät olivat Saudi-peräinen al-Qaida,"kiivaiksi jihadisteiksi" muuntuneet Saddamin be-duiini("sunniarabi")joukot,ja "lännen" lypsämiseksi (ja Syyrian tulevaksi vallanhaltijak-si perustettu al-Nusran rintama, joka saavuttikin "johtavan roolin" Syyrian "virallisen opposition joukossa - sen ainoana ryhmänä, joka todella taisteli maan sisällä. Tämä yhdistyminen on saattanut tapahtua Jordaniassa (sopisi kuvaan monin tavoin...)
- Saddam rikkoi aseleposopimusta potkaisemalla asetarkastajat pois Irakista ja lopulta Saddamille annettiin mahdollisuus luopua vallasta. Ei suostunut. Rauhan-nobelisti Ahtisaari hyväksyi operaation,pressa Halonen ei ollut varma sen laillisuudesta.
Hölösen ja Sahtivaarin horinat olivat silloin ja ova nyt paskan hailee. Sopimuksen rikkominen ei oikuta lakien rikkomiseen.
- Jenkit tukevat liittolaisiaan Syyriassa alueella, jonne sisällissodan aloittaneen Assadin valta ei ulotu eikä edes sotaisat presidentit Xi ja Putin halua pakottaa edes omia sotilaitaan. Diktaattori Assadilla ei ole sotilaallista voimaa.
Hevonpaskaa.
- Libyassa toteutetiinYKn mandaatilla humanitaarinen operaatio,
Eipä ollut YK:n mandaattia maahanhyökkäksellä, jonka toteutti pääasiassa NATO-Ranska.
jossa kansainvälinen koalitio turvasi siviilejä sisällissodassa, jonka Gaddafi aloitti.
Hevonpaskaa. Gaddafin vanhat joukot ovat nyrkit savessa tapelleet ansiokkaati ISISiä vastaan sekä Libyassa että naapurimaiden haaroja kuten Boko Haramia ja al-Shabaabia vastaan (vanhin niistä) - täysin päin vastoin kuin Saddamin vanhat opportunistiset sotarikolliset.
***
Selvisipä tuokin, miksi USA todella tappoi ISISIn johtaja Abu Bakr al-Baghdadin: hänen asemansa perillisten joukossa oli CIA:n agentti.
TÄNÄ PÄIVÄNÄ
5 vuotta sitten
ISIS' New Top Commander In Iraq Was Trained by US Special Forces
Khalimov defected to ISIS last year, and was welcomed with open arms because of his familiarity with the U.S. military and its intelligence strategies. For the American-trained former Special Forces colonel, this training paid off tremendously, as he was promoted quickly by the terrorist organization and soon became an Iraqi battlefield commander. This move was unusual for the Islamic State, because traditionally only “second and third ranking commanders who lead militants in [Nineveh] province” lead Iraqi forces. These particular militants stay low so that they cannot be “detected and destroyed” by US Forces in Iraq.
.
Khalimov has been labeled as a Specially Designated Global Terrorist by the US State Department, underExecutive Order 13224 on September 29,2015 – which was designed to stop currency from getting to leaders of terror organizations. Currently, the U.S. State Department is offering a $3 million reward for Khalimov. According to the U.S. State Department, Khalimov was involved in five U.S.-funded programs between 2003 and 2014:
.
“Khalimov is a former Tajik special operations colonel,police commander,and military sniper. He was the commander of a police special operations unit in the Ministry of Interior of Tajikistan. He is now an ISIL member and recruiter.”
.
https://russia-insider.com/en/isis-new-top-commander-iraq-was-trained-us-special-forces/ri16286
***
***
Tällaista kuuluu Trump-viha-addikti Lindsey Grahamille nykyään:
Jari Tapio Tuominen
15. toukokuu ·
Yhdysvaltain huippusenattori: Israelille tulisi sallia ydinasehyökkäys Gazaan, kuten Hiroshimaan, Nagasakiin
Vertaaessaan Israelin ja Hamasin välistä sotaa toiseen maailmansotaan, republikaa-nisenaattori Lindsey Graham sanoi, että USA:n ydinpommien pudottaminen Japaniin sodan lopettamiseksi oli "oikea päätös" ja Israelille pitäisi myös antaa pommeja, jotka "he tarvitsevat" sodan lopettamiseksi. .
Graham, republikaanien senaattori ja vankkumaton Israelin kannattaja, kritisoi presi-dentti Joe Bideniä 3000 raskaan pommin toimittamisen keskeyttämisestä Israeliin.
Haastattelussa NBC Newsille sunnuntaina Graham sanoi: "Kun kohtasimme tuhon kansana Pearl Harborin jälkeen, taistelimme saksalaisia ja japanilaisia vastaan, pää-timme lopettaa sodan Hiroshiman [ja] Nagasakin pommituksella. ydinaseilla... Se oli oikea päätös."
Hän lisäsi: "Anna Israelille pommit, joita he tarvitsevat lopettaakseen sodan. Heillä ei ole varaa hävitä."
Vertaamalla edelleen Hiroshiman ja Nagasakin pommi-iskuja - jotka tappoivat yli 200000 ihmistä ja loukkaantuivat monia muita vakavasti - Yhdysvaltain senaattori sanoi, että Israelin pitäisi tehdä "mitä tahansa" selviytyäkseen "juutalaisvaltiona".
"Miksi on OK, että Yhdysvallat pudottaa kaksi ydinpommia Hiroshimaan ja Nagasa-kiin lopettaakseen eksistentiaalisen uhkasodan? Miksi meidän oli hyvä tehdä niin? Luulin, että se oli OK", Graham sanoi.
Hän lisäsi: "Joten, Israel, tee kaikki mitä sinun täytyy tehdä selviytyäksesi juutalaisvaltiona. Mitä tahansa sinun täytyy tehdä."
Republikaanien senaattori väitti myös, että Hamas on syyllinen siviiliuhreista koko konfliktin aikana,koska se käyttää alueella olevia siviilejä "ihmiskilpinä". "Mielestäni on mahdotonta lieventää siviiliuhreja Gazassa niin kauan kuin Hamas käyttää omaa väestöään ihmiskilpinä. En ole koskaan nähnyt sodankäynnin historiassa vihollisen - Hamasin - näin räikeitä pyrkimyksiä saattaa siviilit vaaraan. "Graham sanoi. "Viimeinen asia, jonka haluat tehdä, on palkita tämä käytös."
Äskettäin presidentti Joe Biden keskeytti 3 000 raskaan pommin toimituksen Israelil-le ja lupasi pitää hallussaan lisää hyökkäysaseita,jos Israelin joukot aloittavat suuren operaation Rafahissa, jossa yli miljoona palestiinalaista on suojassa.
https://www.business-standard.com/world-news/israel-should-be-allowed-to-nuke-gaza-like-hiroshima-nagasaki-us-senator-124051400055_1.html
" Israel should be allowed to nuke Gaza like Hiroshima, Nagasaki: US senator
Lindsey Graham, a Republican Senator and a staunch supporter of Israel, criti-cised President Joe Biden for pausing the delivery of 3000 heavy bombs to Israel
... "
http://vai.news/?q=lindsey+graham
***


NATO member state Turkey continues to drone-kill the commanders of the NATO-sponsored Kurdish SDF terrorists in northern Syria who are left con-fused with the US’s inaction after they sold all their cards to it betraying the Syrian people.
The Turkish army is violating the Syrian territories and Syrian air space when they carry out their operations inside Syria, nobody is upset and nobody is seriously com-plaining because simply, the Kurdish SDF terrorists had all the chances to review their betrayal and strike a deal with the Syrian state and instead, and despite seeing their US patrons withdraw from Afghanistan leaving behind their proxies, and despite the dozens of times the same USA had let them down to face their fate, they continue to be the US’s faithful servants on the account of the Syrian people.
The following report by Al Mayadeen’s Dima Nassif explains further:
Turkey is changing its strategy in northeastern Syria, drones assassinate more than eight leaders of the Turkish and Iranian SDF Kurds and bomb their meeting headquarters in Tal Tamr.
So, there are no military operations or a new ground incursion, Ankara wants heads of the SDF to be killed. The early elections make a military operation an adventure that Erdogan and his party do not want to bear its consequences for now.
Drones are not alone in the latest Turkish escalation, artillery shells have been inten-sively bombing along the border strip from Manbij to Tal Tamr and al-Darbasiyah, and military reinforcements have been sent by Ankara to its factions on the Hasaka and Aleppo fronts
Turkish assurances to Moscow and Washington and that the latest targeting is only to liquidate leaders of the (Kurdistan) Workers’ Party (PKK) and the SDF who have refused to leave northern Syria have infuriated these leaders who issued a torrent of statements warning of the imminent launch of military action against them, while appealing to Moscow and Washington to intervene to stop any battle against it in the region.
The confusion in the ranks of the SDF prompted it to hold a meeting with the leader-ship of the Russian forces in Qamishli and another in Ayn al-Arab to persuade it to pressure Turkey to stop the use of drones in SDF-controlled areas and establish a Russian no-fly zone in the north in exchange for expanding the Russian presence in their areas of control and discussing the return of the Syrian state institutions\N to the countryside Raqqa and Aleppo.
Despite adhering to the close alliance with the Americans, the Kurdish politicians seem to trust the political dealings with the Russians regarding Ankara more than they trust the Americans; Washington only called on the parties to commit to de-escalation and the need to reach a settlement in response to the Turkish escalation, the American repudiation of their pledges with the Kurds appears as a prelude to the withdrawal of forces on the ground.
Dima Nassif, Damascus, for Al-Mayadeen.
End of the transcript.
The NATO-sponsored Kurdish SDF separatist terrorists have hurt the Syrian people very deeply and continue to do so putting their full bet on the United States of America which in turn has more problems on its hands to care for the least of which is more important its proxies overseas. The damage caused by the Kurdish terrorists is beyond repair, the killings and oppression cannot be reversed, the future of their people among the Syrian people will be very difficult even if the Syrian state forgives them. "
***
https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/sociopol_russia57.htm
"
by Arjun Walia
November 16, 2015
from Collective-Evolution Website
"The statesmen will invent cheap lies, putting the blame upon the nation that is attacked, and every man will be glad of those conscience-soothing falsities, and will diligently study them, and refuse to examine any refuta-tions of them; and thus he will by and by convince himself that the war is just, and will thank God for the better sleep he enjoys after this process of grotesque self-deception."
Mark Twain (source)
On more than one occasion, Russian President Vladimir Putin has revealed information that Western media won't air.
Two months ago he provided information illustrating that ISIS is funded by the West (below video), and now he is making more noise at the G20 summit that's currently taking place in Turkey, where he has supposedly shared intelligence data on Islamic State financing with his G20 colleagues.
|
As RT News reports:
[During the summit] I provided examples based on our data on the financing of different Islamic State (IS, formerly ISIS/ISIL) units by private individuals.
This money, as we have established, comes from 40 countries and, there are some of the G20 members among them.
|
He also voiced his concern regarding the illegal oil trade by IS, stating that he has seen photos taken from space and from aircraft that demonstrate the scale of the illegal trade in oil and petroleum products.
I'd also like to mention that I am aware that RT news is sponsored by Russia, but the fact remains that Putin has said that Western nations are funding ISIS before.
Here is one of multiple examples.
At the summit he also stated that:
"The motorcade of refueling vehicles stretched for dozens of kilometers, so that from a height of 4,000 to 5,000 meters they stretch beyond the horizon."
Again, it's not the first time Putin has stressed that people who are going after ISIS and invading other countries (U.S. and their allies) are the very same people who funded and created ISIS in the first place.
His thoughts aren't as outlandish as you might first believe. If we take 9/11, for example, you may be surprised to learn that approximately half the population of the United States does not believe the official story provided to them by their government.
Many people think that 9/11 was an inside job, a 'false flag' terrorist attack in order to justify the infiltration of Iraq for ulterior motives, some poles even show that it's half the American population.
They believe this, not by blind faith, but because there is a tremendous amount of evidence that points in this direction.
The trend appears to continue with the recent attacks in Paris. A Canadian Econo-mist and Professor Emeritus at the University of Ottawa recently called them "9/11 French Style."
He also recently stated that the global war on terrorism is based on fake premises, and that the Western world is going after a fictitious enemy,the Islamic state, when in fact the Islamic state is fully supported by the Western military alliance.
As you can see, Putin isn't alone in his thoughts, and even some celebrities have been trying to emphasize the same thing. Russell Brand is one, who touches on the topic on this video,and Steven Seagal is another,doing the same in this video.
That being said, when it comes to politics and the 'hidden hand' that controls this sphere, it is difficult to know what to believe, regardless of who is spreading the message.
For all we know, this could all be a part of one big, elaborate plan towards establi-shing a New World Order, but when it comes to matters where the truth seems so clear to many, like this issue of false flag terrorism, it's hard not to sit up and pay attention.
The world is waking up, and it's not easy to come to grips with the fact that the version of reality which is presented to you via your television might be completely false.
If the so-called 'terrorists' we are going after are nothing but the creation of the same countries who are attacking them,
What is really going on here?
Why is it so hard to believe that Western media would be lying to us?
Why do we instantly believe what a person is saying on the television, without ever questioning it?
Why do we experience such a harsh resistance to the simple questioning of these matters?
Below is a video of award winning journalist Ben Swann that goes into some detail about it.
" ‘Focus on ISIS, not starting WWIII’: Trump blasts Senators McCain & Graham
RT | January 30, 2017
The latest targets of US President Donald Trump’s ire are fellow Republican Sena-tors John McCain & Lindsey Graham, who Trump says should focus on important issues “instead of always looking to start World War III.”
The president tweeted the rebuke in response to a joint statement by veteran GOP legislators who criticized Trump’s executive order placing a temporary travel ban on seven predominantly Muslim countries. McCain and Graham said the move was hasty and “not properly vetted,” and may ultimately work contrary to the stated goal of improving national security.
“This executive order sends a signal, intended or not, that America does not want Muslims coming into our country. That is why we fear this executive order may do more to help terrorist recruitment than improve our security,” the statement said.
The Republican hawks joined the loud chorus of largely left-wing condemnation of the executive order, commonly known as the ‘Muslim ban’ by critics. McCain and Graham have criticized Trump on a number of issues, including his plans to work alongside Russia in fighting terrorism in Iraq and Syria. The senators consider Russia a major threat to America.
In addition to accusing McCain and Graham of being warmongers, Trump issued a statement defending his decision to impose the travel ban.
“The seven countries named in the Executive Order are the same countries pre-viously identified by the Obama administration as sources of terror. To be clear, this is not a Muslim ban, as the media is falsely reporting,” the statement said.
“This is not about religion – this is about terror and keeping our country safe. There are over 40 different countries worldwide that are majority Muslim that are not affec-ted by this order. We will again be issuing visas to all countries once we are sure we have reviewed and implemented the most secure policies over the next 90 days,” it added.
Critics accuse President Trump of hypocrisy for citing the 9/11 terrorist attacks as an example of what he hopes to prevent with the travel ban. The perpetrators of the plane hijackings were nationals of Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Egypt, and Lebanon, but none of the countries were affected by the executive order. "
***
Россия предоставила доказательства сотрудничества США с ИГИЛ
Россия предоставила доказательства сотрудничества США с ИГИЛ
Кадры аэрофотосъёмки, на которых зафиксированы американские бронеавто-мобили «Хаммер», опубликованы на официальной странице Минобороны в Facebook.
Министерство обороны России опубликовало в воскресенье кадры аэрофото-съёмки, которые доказывают сотрудничество США с запрещённой на террито-рии России организацией ИГИЛ. Об этом ведомство сообщает на своей странице в Facebook.
«Подразделения специального назначения ВС США обеспечивают беспрепят-ственное продвижение через боевые порядки «Исламского государства» под-контрольных США отрядам «сирийских демократических сил» (СДС). Не встре-чая сопротивления боевиков ИГИЛ отряды СДС продвигаются вдоль левого бе-рега реки Евфрат в направлении города Дейр-эз-Зор», — пишет Минобороны.
По данным российского ведомства, на представленных аэрофотоснимках, сделанных в период с 8 по 12 сентября, зафиксированы американские бронеавтомобили «Хаммер».
«На снимках отчетливо видно, что подразделения специального назначения США расположены в опорных пунктах, ранее оборудованных боевиками ИГИЛ. Однако вокруг данных объектов отсутствуют какие-либо следы штурма, бое-столкновений с террористами ИГИЛ или воронок от ударов авиации междуна-родной коалиции. Несмотря на то, что опорные пункты подразделений ВС США находятся в районах текущей дислокации отрядов ИГИЛ, на них нет даже приз-наков организации боевого охранения.Это может говорить только о том, что все находящиеся там военнослужащие США чувствуют себя в районах, удержива-емых террористами,в полной безопасности», - сообщают российские военные.
Фото: Министерство обороны РФ
***
Stubbikullilla ei ole hommat hoidossa. ISIS- ja Ukraina-senaattori Lindsey Graham on ollut Donald trumpin arkkivi-hollinen Republikaani-pulueessa viimeistään vuoden 2016 presidentinvaaleista alkaen. Kilpaileva tarjokas Graham ei jättänyt mitään kieä kääntämättä torjuakseen Donaldin ehdokkuuden. Sitä ennen taas Donald ei pitkään Reppareissa edes ollut, vaan hän kuului Demokraattien Clintonien-vastaiseen dukakislaiseen siipeen.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010817462.html
Mutkaton presidentti
IS-erikoishaastattelu: Presidentti Alexander Stubb katsoo, ettei Suomi enää välttä-mättä pääsisi Nato-jäseneksi. Hän kertoo arvionsa Putinin Venäjästä, tarpeesta nos-taa puolustusmenoja ja siitä, miksi hänen presidenttiytensä vaikuttaa erilaiselta kuin mihin Suomessa on totuttu.
Kylmähkön harmaana iltapäivänä Helsingin Kaisaniemen tunnelista porhalsi ulos mies valkoisessa aurinkolipassa, juoksushortseissa ja t-paidassa. Hän pysähtyi suo-jatielle, ylitti sen ja kaarsi Oodilta kohti Musiikkitaloa. Mies oli tasavallan presidentti Alexander Stubb. Hän oli matkalla Presidentinlinnalta kotiin virka-asuntoonsa Munkkiniemeen.
– Pitää paikkansa. Matka on noin 7,4 kilometriä, hän hymyilee.
Stubb on ollut presidenttinä kahdeksan kuukautta ja muovannut presidentti-instituuti-ota näköisekseen.Annetaan hänen kertoa siitä myöhemmin.Nyt hänen on ryhdyttävä luomaan toimivaa suhdetta Yhdysvaltain presidentiksi nousevaan Donald Trumpiin.
Stubb istuu levollisena Presidentinlinnan Keltaisessa salissa. Hän kieltää ajatelleensa vaalituloksen ratkettua, että työ muuttui juuri entistä hankalammaksi.
– Vaikeaa arvioida. Uhka-arvio ja turvallisuusanalyysi Venäjästä on edelleen sama.
– En halua olla alarmisti. Näinä aikoina on hyvinkin tärkeää, että tasavallan presidentti rauhoittaa sitä keskustelua. Asioihin kannattaa aina suhtautua kylmänrauhallisesti.
Onko tämä rauhoittava viesti vähän liian positiivinen kansalaisille annettavaksi?
– Ei minusta. Jos näinä aikoina olisi negatiivista sanottavaa, niin kyllä se suoraan sanottaisiin. Sitä mitä sanon, ei tarvitse arvuutella.
Stubbin mukaan Suomen tulee kuitenkin varautua Venäjän osalta aivan kaikkeen. Hän nostaa esiin erityisesti kapasiteettia käsitellä henkistä epävarmuutta.
”Voisin hyvin kuvitella, että ne keskustelut käydään Trumpin väliaikahallinnon johdolla.”
Putin ja Trump antoivat perjantaina lausuntoja siitä, että he saattavat puhua piankin toistensa kanssa. Stubb on väläytellyt jo tovin, että presidentinvaalien ja virkaan-astujaisten välissä ovi Ukrainan rauhan edistämiselle voi aueta. Nyt hän avaa, mitä tarkoittaa.
– Trumphan on itse sanonut, että hän aikoo hoitaa rauhan sekä Lähi-Itään että Ukrainaan ennen virkaanastujaisia.
Donald Trump tukijoukkoineen juhlatunnelmissa vaali-iltana Floridassa.
Kun Trump valittiin ensimmäiselle kaudelle, Stubb kirjoitti Financial Timesin kolumnissa, että tämä voi joutua kiusauksiin Venäjä-suhteessa ja harkita sen kanssa sopimuksia. Presidenttinä Stubb kiertää kysymyksen siitä, allekirjoittaako hän näkemyksen yhä.
– Donald Trump presidenttinä oli vuonna 2016 omalla tavallaan yllätys koko järjes-telmälle ja erityisesti ulkopoliittisille ajattelijoille, ja silloin käytiin sitä analyysiä. Tänä päivänä tilanne on erilainen. Suunnilleen tiedetään hänet ja toimitaan siltä pohjalta.
”Nyt sitten katsotaan, mihin puhelindiplomatia johtaa.”
Stubb soitti jo sunnuntai-iltana vaikutusvaltaiselle republikaanisenaattori Lindsay Grahamille. Tämä on Trumpin läheinen liittolainen. Graham on kotoisin Etelä-Carolinasta, jossa Stubb opiskeli Furmanin yliopistossa.
Alexander Stubb on ollut yhteydessä republikaanisenaattori Lindsay Grahamiin.
Stubb tekee parhaillaan omaa analyysiaan Trumpin ulkopolitiikasta, sitten on vaikuttamisen aika.
– Päätetään, kenelle soitetaan ja missä vaiheessa. Trumpista puhutaan paljon, että hänen ulkopolitiikkansa on arvaamatonta, mutta kun katsoo mitä hän on sanonut ja tehnyt, kyllä siinä aika paljon omaa logiikkaansa on.
”Edeltäjä jättää aina oman puhelinluettelonsa seuraajalleen.”
Stubb on tavannut kesästä lähtien eri tilaisuuksissa kymmenittäin Yhdysvaltain edustajainhuoneen jäseniä ja senaattoreja. Sitä kautta on jo syntynyt laaja verkosto Trumpin hallintoon.
– Suomi on luottopakki. Varsinkin nyt, kun olemme tuplanneet Naton rajan Venäjän kanssa. Suomen toiminta on aina ennakoitavissa.
Alexander Stubb työhuoneessaan 7. marraskuuta 2024.
Stubb sanoo suoraan, että suomalaisten tulee varautua siihen, että puolustusmenoja on nostettava. Pääministeri Petteri Orpo (kok) antoi saman suuntaisen viestin Trumpin valinnan jälkeen.
– Tasavallan presidentti pysyy lestissään. Totean vain sen, että on hyvinkin todennä-köistä, että paine kasvaa sille, että puolustusmenoja on nostettava kahdesta prosen-tista. Varmasti hyvä ankkuri tässä on yhteiset päätökset liittolaistemme kanssa Natossa.
”Tähän pitää henkisesti valmistautua muodossa tai toisessa.”
Stubb alleviivaa, että puolustusmenojen nostopaineen aiheuttaa Venäjän luoma turvallisuusuhka ja maailman epävakaus.
Alexander Stubb uskoo, että Suomen puolustusmenoja on nostettava.
Trump tunnetaan Diili-miehenä, eikä hänen mielistelynsä edellisellä kaudella ollut Euroopassakaan tuntematonta. Vaarana on, että Suomi ajautuu miellyttämisen tielle Yhdysvallat-suhteessaan. Stubb luottaa arvopohjaiseen realismiin eikä näe uudenlaisen suomettumisen vaaraa.
– Suomen ja Yhdysvaltain arvot perustuvat länsimaisiin arvoihin. Kukaan ei varmaan väitä, että Suomella ja Neuvostoliitolla oli sama arvopohja. Varmasti näemme suomalaisen ulko- ja turvallisuuspolitiikan mieluummin Yhdysvaltojen kyljessä kuin Neuvostoliiton vanavedessä.
– Suomen turvallisuuspolitiikka ei perustu ideologiaan, vaan se perustuu arvoihin ja realismiin, joita ohjaa aina Suomen turvallisuus ja intressit, Stubb napauttaa.
”Yhdysvallat ei vetäydy kokonaan Euroopasta, mutta vastuusuhde muuttuu.”
Trump on väläytellyt Yhdysvaltojen vetämistä pois Natosta. Hän voisi myös esimer-kiksi kieltää Yhdysvaltojen joukkojen käyttämisen Nato-operaatioissa. Maksakaa enemmän tai hoitakaa itse -puhe on leimallista Trumpin Nato-ajatuksille. Stubb ei usko Trumpin tekevän mitään liian radikaalia, koska Yhdysvaltain tärkeimmät liittolaiset ovat Euroopassa.